MAX485 RS-485-gids: pinbezetting, afsluiting en bias
Een half-duplex RS-485-verbinding kan een korte test op de werkbank doorstaan en toch uitvallen wanneer het laatste knooppunt wordt aangesloten, alle zenders stilvallen of een vervangende module het weerstandsnetwerk verandert. De keuze van de transceiver is slechts één onderdeel van de buskwalificatie.
Deze gids gebruikt de oorspronkelijke MAX485 van Analog Devices/Maxim als referentie. Hij maakt onderscheid tussen chipspecificaties en modulefuncties, legt uit waar afsluiting en rustbias thuishoren en laat zien waarom een nominaal redelijke weerstandswaarde bij een ongunstige combinatie van voedingsspanning en toleranties de ontvangerdrempel kan missen.
1. Identificeer de chip voordat u de module kiest
Het gegevensblad van de fabrikant voor de MAX1487–MAX491-familie behandelt meerdere verwante componenten met verschillende snelheden, slew rates en belastingen. Een eigenschap die op de voorpagina voor één familielid staat vermeld, is niet automatisch een eigenschap van de MAX485. Zo heeft de MAX485 geen slew-ratebegrenzing en ook niet de uitschakelmodus met laag stroomverbruik die sommige andere familieleden bieden.
Een printplaat die als MAX485-module wordt verkocht, kan aansluitklemmen, leds, biasweerstanden, afsluiting, beveiliging of automatische richtingsbesturing bevatten. Dat zijn keuzes op printplaatniveau. Vraag het schema op en identificeer de fabrikant van het gemonteerde onderdeel voordat u een algemene printplaatbeschrijving als elektrische specificatie beschouwt.
| Kenmerk van de referentie-MAX485 | Wat de specificatie betekent | Wat nog moet worden gecontroleerd |
|---|---|---|
| 4.75–5.25 V supply | Operation from a nominal 5 V rail | Rail tolerance, local bypassing and startup |
| Up to 2.5 Mbps | Device data-rate capability under specified conditions | Cable length, edge quality, topology and loading |
| −7 to +12 V receiver common-mode range | Specified receiver operation within the stated range | Ground offset, individual pin limits and transients |
| One unit load per receiver | A conventional 32-unit-load network budget | Bias-network loading and every attached receiver |
| Open-input failsafe | Receiver high with inputs open | Idle terminated bus and shorted-input behavior |
Gebruik de MAX485-interface-IC-overzichten van Chip-seek om bestelcodes te vinden en toets vervolgens het exacte onderdeel aan zijn eigen gegevensblad. RS-485 beschrijft de elektrische interface; adressering, pakketcontroles, herhaalpogingen en bustoegang horen bij het protocol en de firmware. Een RS-232-transceiver is een ander component, zoals wordt uitgelegd in de MAX3232 RS-232-vervangingsgids.
2. Pinbezetting van de MAX485: houd de logica- en buszijde gescheiden
Bij de referentiepinbezetting van de DIP/SO wordt de microcontroller aangesloten op RO, DI, DE en de actief-lage ontvangervrijgave, hier weergegeven als /RE. De kabel wordt aangesloten op A en B. Controleer de oriëntatie van het bovenaanzicht voordat u een PCB routeert of metingen aan een printplaat uitvoert; in een onderaanzicht zijn de schijnbare pinposities omgekeerd.
| DIP/SO-pin | Signaal | Aansluiting en functie |
|---|---|---|
| 1 | RO | Receiver output to the MCU receive input |
| 2 | /RE | Low enables RO; high makes RO high impedance |
| 3 | DE | High enables the bus driver; low releases A and B |
| 4 | DI | Driver input from the MCU transmit output |
| 5 | GND | Local circuit reference |
| 6 | A | Noninverting bus connection for this device |
| 7 | B | Inverting bus connection for this device |
| 8 | VCC | Nominal 5 V supply |
Wanneer DE hoog is, maakt een hoge DI bij dit component A positiever dan B. Als de ontvanger is ingeschakeld, levert A−B van ten minste +200 mV een hoge RO op; bij ten hoogste −200 mV levert dit een lage RO op. Leid deze polariteit niet uitsluitend af uit de A/B-klemaanduidingen van een andere leverancier: vergelijk beide functietabellen en de bedradingsconventie van de apparatuur.
Het is handig om DE en /RE met één richtingssignaal te verbinden: laag selecteert ontvangst, terwijl hoog zenden selecteert en de lokale ontvanger uitschakelt. Met afzonderlijke besturingssignalen is ontvangst tijdens het zenden mogelijk, maar een echo vormt geen volledig systeem voor botsingsdetectie of busarbitrage. Wanneer DE laag is en /RE hoog, zijn beide interfaces uitgeschakeld; in die toestand voldoet de MAX485 niet aan de specificatie voor uitschakeling met laag stroomverbruik van de familie.
3. Controleer 3.3 V-logica en common-mode afzonderlijk
Een microcontroller met een voedingsspanning van 3.3 V kan DI, DE en /RE van de MAX485 aansturen als zijn gegarandeerde uitgangsniveaus voldoen aan de ingangseisen voor die logicasignalen. Het referentieonderdeel specificeert een minimale logisch-hoge ingangsspanning van 2.0 V en een maximale logisch-lage ingangsspanning van 0.8 V. Vergelijk de gegarandeerde grenswaarden over temperatuur en belasting, in plaats van alleen de nominale voedingsspanningen.
Het retourpad moet afzonderlijk worden gecontroleerd. Een MAX485 die wordt gevoed met 5 V garandeert geen RO-spanning die veilig is voor elke 3.3 V-MCU-ingang. De specificatie van minimaal 3.5 V voor een hoge uitgang bij de vermelde belasting is een ondergrens, geen klemspanning. Controleer de toegestane ingangsspanning van de MCU-pin en zijn tolerantie voor 5 V, voeg geschikte niveauomzetting toe of kies een transceiver die is ontworpen voor de vereiste voeding en logica-interface.
Definieer aan de kabelzijde VAB = VA − VB en common-mode als VCM = (VA + VB) / 2, gemeten ten opzichte van de massa van het ontvangende knooppunt. Differentiële signalering verdraagt een bereik aan gemeenschappelijke spanningsverschuivingen; willekeurige massaverschillen worden er niet onschadelijk door. Controleer zowel de gespecificeerde common-mode-bedrijfsvoorwaarden als de absolute maximumwaarden van elke pin.
4. Plaats de afsluiting aan de fysieke uiteinden van de hoofdlijn
Gebruik een hoofdlijn met korte knooppuntaansluitingen in plaats van een ster met lange aftakkingen. Waar transmissielijnafsluiting nodig is, moet de afsluitweerstand overeenkomen met de karakteristieke impedantie van de kabel en aan de twee fysieke uiteinden worden geplaatst. De eerste en laatste protocoladressen zeggen niets over hun fysieke locatie.
De TI RS-485-ontwerpgids legt de topologie, afsluiting en beperkingen voor aftakkingen uit. Een voorbeeld met 120 ohm is gebruikelijk, maar de kabelspecificatie en metingen aan de installatie bepalen de keuze. De baudrate alleen bepaalt niet of een kabel elektrisch kort is: ook de overgangstijd van de driver speelt een rol, vooral bij een onderdeel zonder slew-ratebegrenzing.
Twee eindweerstanden van 120 ohm vormen samen een parallelle gelijkstroombelasting van 60 ohm, nog zonder de belasting door ontvangers en bias. Acht printplaten waarop telkens een weerstand van 120 ohm is ingeschakeld, vormen samen slechts 15 ohm. De tweede opstelling verbetert de storingsongevoeligheid niet; ze verhoogt de belasting van de driver aanzienlijk.
Controleer bij een aanpassing van een bestaande installatie elke afsluitjumper en vaste weerstand. Wanneer de apparatuur veilig spanningsloos is gemaakt en de schakeling bekend is, kan een weerstandsmeting over het aderpaar helpen onverwachte parallelle belastingen op te sporen. Aangesloten beveiligings- en biasnetwerken kunnen de meetwaarde beïnvloeden, dus gebruik deze als diagnostische aanwijzing en niet als bewijs voor de hoogfrequente impedantie van de kabel.
Controleer vervolgens de golfvormen bij de eindknooppunten en de langste aftakking met een meetmethode die geschikt is voor de common-mode-spanning. Let op uitslingeren, drempeloverschrijdingen en het uitdempen vóór het bemonsteringstijdstip van de ontvanger. Vervanging van de IC kan een lange steraftakking of overmatige verspreide afsluiting niet verhelpen.
5. Failsafe bij open ingangen is geen failsafe voor een inactieve bus
Wanneer alle zenders een afgesloten bus vrijgeven, trekken de eindweerstanden de differentiële spanning doorgaans naar nul. Dat is een andere situatie dan wanneer de ontvangeringangen open blijven. Analog Devices maakt voor MAX485 expliciet onderscheid tussen deze omstandigheden: de garantie voor open ingangen geldt niet voor kortgesloten ingangen of een inactieve bus met aangesloten afsluitweerstanden.
Een externe pull-up op A en pull-down op B kunnen bij deze pinconventie een positieve differentiële spanning in rust instellen. Installeer een weloverwogen ontworpen biasnetwerk op een aangewezen locatie. Het ongecontroleerd toevoegen van een weerstandspaar op elke module verandert de equivalente weerstand, het stroomverbruik en het gedrag wanneer knooppunten spanningsloos raken.
Een berekening die het tolerantieprobleem zichtbaar maakt
Bij gelijke biasweerstanden Rb en twee afsluitweerstanden van 120 ohm is de vereenvoudigde belasting Rt = 120 || 120 = 60 ohms. Als ontvangerbelasting en kabelweerstand buiten beschouwing blijven, volgt VAB = VCC × Rt / (2 × Rb + Rt). Dit is een berekend DC-model, geen laboratoriummeting.
Bij 5.00 V leveren twee biasweerstanden van 680 ohm ongeveer 211 mV. Dat is slechts ongeveer 11 mV boven de grens van +200 mV voor de hoge logische toestand. Neem nu een voedingsspanning van 4.75 V, beide biasweerstanden op +1% en beide afsluitweerstanden op −1%: Rb wordt 686.8 ohm, Rt wordt 59.4 ohm en de differentiële spanning daalt tot ongeveer 197 mV. De vereenvoudigde schakeling haalt de gegarandeerde grens voor de hoge logische toestand dan al niet.
Het voorbeeld met 470 ohm levert nominaal 300 mV, maar is geen universele aanbeveling voor weerstandswaarden. Een lagere biasweerstand verhoogt de belasting, en een volledig bezette bus kan de berekening zonder belasting ongeldig maken. Neem in het uiteindelijke model de ingangsstromen van de ontvangers over het common-modebereik, weerstandstoleranties, kabelweerstand, lekstromen van de beveiliging, spanningsloze knooppunten en de vereiste ruismarge mee.
De handleiding van TI behandelt de belasting vollediger en bevat een uitgewerkt voorbeeld met externe bias. Pas die methode toe op de daadwerkelijk aanwezige transceivers in plaats van een weerstandspaar van een niet-gerelateerde module over te nemen. Ook de typische ontvangerhysterese is geen vervanging voor een gegarandeerde marge van de differentiële spanning in rust.
6. Geef de driver vrij na de laatste stopbit
Op een halfduplexbus mag alleen de bedoelde zender zijn driver inschakelen. De firmware moet DE vroeg genoeg activeren voor de eerste startbit en weer deactiveren nadat de laatste stopbit de UART heeft verlaten, met inachtneming van de omschakelregels van het protocol. Een gebeurtenis die aangeeft dat de zendbuffer leeg is of dat DMA voltooid is, kan optreden voordat de laatste bit de lijn bereikt.
Bij een 8N1 UART-frame neemt één byte tien bitperioden in beslag. Bij 115,200 bit/s is dat ongeveer 86.8 microseconden per byte; acht continu verzonden bytes duren ongeveer 694.4 microseconden. Dit zijn serialisatietijden, geen universele extra vertraging die na elk pakket moet worden ingevoegd.
- Stel de gewenste ontvangertoestand in, leg het rustniveau van DI vast en activeer DE met de benodigde timingmarge voor het component.
- Verzend het volledige frame en wacht op de UART-conditie die bevestigt dat de laatste stopbit is voltooid.
- Deactiveer DE, houd rekening met de uitschakeltijd van de driver en de propagatietijd, en schakel de ontvangst in als deze was uitgeschakeld.
- Laat het andere apparaat antwoorden volgens de protocolvereisten voor bustoegang en stilteperioden.
Controleer in de referentiehandleiding van de exacte MCU wat de voltooiingsvlag betekent. Leg tijdens de validatie DE, DI, RO en de bus gelijktijdig vast, zodat de laatste stopbit en het vrijgeven van de driver kunnen worden vergeleken. Herhaal dit bij het kortste toegestane interval tussen frames en onder interrupt- of DMA-belasting.
7. Kwalificeer een vervanger op gedrag en behuizing
Een overeenkomstige achtpins behuizingsvorm maakt een component nog geen geschikte vervanger. Vergelijk eerst de voeding, logische drempels, polariteit, pintoewijzing en datasnelheid. Vergelijk vervolgens de failsafe-condities van de ontvanger, de belasting in eenheidslasten, de inschakeltiming, de temperatuurklasse en de beschermingsspecificaties die de installatie vereist.
| Onderdeel of wijziging | Relevant verschil | Gevolg voor de kwalificatie |
|---|---|---|
| MAX485 reference | 2.5 Mbps, one unit load, not slew-rate limited | Baseline; qualify cable, bias and actual loading |
| MAX487 in the same family | 250 kbps, slew-rate limited, one-quarter unit load | Lower speed limit; reassess timing and edge behavior |
| MAX1487 in the same family | 2.5 Mbps, one-quarter unit load | Loading differs; verify the exact package and full specification |
| A 3.3 V transceiver | Different supply and potentially different logic/failsafe limits | Review the entire interface, not just the footprint |
| A module with automatic direction | Board circuitry controls driver ownership | Verify first-bit, last-bit and turnaround behavior |
De bovenstaande waarden in eenheidslasten beschrijven de elektrische belasting en zijn geen toezegging dat elke kabel zoveel apparaten kan ondersteunen. Bias verbruikt een deel van het belastingsbudget, en topologie, beveiligingscapaciteit en protocolgedrag leggen aanvullende beperkingen op. Houd de berekening van het aantal apparaten gescheiden van uitspraken over netwerkprestaties.
Lees achtervoegsels zorgvuldig. MAX485ESA en MAX485EESA volgen verschillende naamgevingspatronen voor basisonderdelen; de extra E is niet zomaar een cosmetisch verschil in schrijfwijze. Neem geen ESD-claim van een gelijknamige familie over in de oorspronkelijke MAX485-specificatie. Voeg het exacte gegevensblad van de fabrikant en de bestelcode toe aan de goedgekeurde BOM.
Wat u bij een offerte moet opvragen
- Identiteit: volledig onderdeelnummer van de fabrikant, behuizingsachtervoegsel, temperatuurklasse en toegestane alternatieven.
- Geschiktheid voor assemblage: behuizingstekening, afmetingen van de behuizing, aansluitsteek, soldeerpatroon en verpakkingsvorm.
- Traceerbaarheid: foto's van de daadwerkelijke partij en etiketten waar beschikbaar, datum- en partijgegevens en ondersteunende documentatie van de toeleveringsketen.
- Validatiemonsters die de beoogde voeding, temperatuur, het aantal knooppunten en het beveiligingsnetwerk afdekken, voordat een vervanging wordt goedgekeurd.
- Bevestigde hoeveelheid en leveringsvoorwaarden voor de aangeboden partij; een catalogusafbeelding bewijst geen voorraad, herkomst of elektrische authenticiteit.
Visuele inspectie kan afwijkende markeringen of verpakkingen aan het licht brengen, maar kan op zichzelf geen elektrische authenticiteit aantonen. Bewaar de goedgekeurde leverancier, inspectiecriteria en functionele testresultaten bij het inkoopdossier. Als een module wordt vervangen, leg dan ook de aanwezige weerstanden en beveiligingscomponenten vast die de BOM op IC-niveau niet vermeldt.
8. Een praktische checklist voor busacceptatie
Test de volledige installatie, niet alleen twee printplaten op een korte kabel. Leg vóór de controles de verwachte rustpolariteit, de locaties van de afsluitweerstanden, de biaslocatie, het maximale massapotentiaalverschil, het kabeltype en het toegestane aantal knooppunten vast. Dat maakt een vervangingsbeslissing herhaalbaar.
- Bevestig de voedingstolerantie en de compatibiliteit met MCU-logica in beide signaalrichtingen.
- Controleer de afsluiting aan de fysieke uiteinden en verwijder onbedoelde afsluitweerstanden op tussenliggende locaties.
- Meet de differentiële spanning in rust met alle drivers uitgeschakeld, ook bij relevante combinaties van spanningsloze knooppunten.
- Controleer de common-modecondities en golfvormen bij de verst verwijderde en zwaarst belaste knooppunten.
- Observeer de verzending van de eerste bit, de voltooiing van de laatste stopbit en het vroegst toegestane antwoord van het andere apparaat.
- Herhaal dit met het voorgestelde alternatief; bewaar de meetregistraties, weerstandswaarden en de exacte geteste bestelcode.
Classificeer storingen voordat u onderdelen vervangt. Een instabiele RO bij een inactieve bus vraagt om een ander onderzoek dan een afgekapt laatste byte, terwijl aardingsgerelateerde storingen meer vereisen dan het omwisselen van A en B. Een gedocumenteerde uitgangssituatie helpt de inkoopafdeling om een gekwalificeerd alternatief te onderscheiden van een onderdeel dat slechts in één demonstratie werkt.
9. Veelgestelde vragen over MAX485
Kan MAX485 rechtstreeks op een voeding van 3.3 V werken?
Niet binnen het gespecificeerde voedingsspanningsbereik van het referentieonderdeel. Het vereist 4.75–5.25 V. Een MCU op 3.3 V kan mogelijk wel via een correct gecontroleerde logische verbinding worden aangesloten, maar dat maakt een voeding van 3.3 V niet geschikt voor de transceiver zelf.
Heeft elke MAX485-print een weerstand van 120 ohm nodig?
Nee. Afsluitweerstanden horen aan de fysieke uiteinden wanneer de kabel en de flanksteilheid dat vereisen. Tussenliggende knooppunten krijgen doorgaans geen extra parallelle afsluitweerstand, en de weerstandswaarde moet bij de kabel passen in plaats van een universele moduleconventie te volgen.
Zijn biasweerstanden van 680 ohm altijd voldoende?
Nee. Met twee afsluitweerstanden van 120 ohm bedraagt het vereenvoudigde nominale resultaat slechts ongeveer 211 mV bij 5 V. Bij de genoemde grenswaarden van 4.75 V en 1% weerstandstolerantie daalt dit tot ongeveer 197 mV, nog zonder extra belasting, dus is een volledige berekening voor het ongunstigste geval noodzakelijk.
Garandeert MAX485 een hoge ontvangeruitgang wanneer niemand zendt?
Nee. De gedocumenteerde failsafe bij open ingangen biedt geen garantie voor een inactieve, afgesloten bus. Ontwerp voldoende externe differentiële bias of kies een transceiver met expliciet gespecificeerd gedrag voor de vereiste inactieve toestanden en foutcondities.
Kan MAX487 MAX485 vervangen zonder firmwarewijzigingen?
Alleen na kwalificatie; het is geen vervanging die zonder meer compatibel is qua snelheid. Het maximum van 250 kbps van MAX487 verschilt van de specificatie van 2.5 Mbps van MAX485, en ook de begrenzing van de flanksteilheid en de belasting verschillen. Controleer de werkelijke snelheid en timing van de toepassing voordat u het onderdeel goedkeurt.
Moet DE laag worden zodra het dataregister van de UART leeg is?
Alleen als die gebeurtenis ook garandeert dat de laatste stopbit op de geselecteerde MCU volledig is verzonden. Gebruik de gedocumenteerde voorwaarde voor een voltooide verzending en houd rekening met de timing van de transceiver en het protocol. Als de driver te vroeg wordt uitgeschakeld, kan het laatste byte worden afgekapt.
10. Primaire technische bronnen
- Datasheet van de Analog Devices/Maxim-familie: elektrische grenswaarden, pinconfiguraties, functietabellen en verschillen tussen componenten.
- Toelichting van Analog Devices op de failsafe van MAX485: ingangscondities bij open ingangen, kortgesloten ingangen en een inactieve, afgesloten bus.
- TI, De RS-485-ontwerpgids, SLLA272D: topologie, afsluiting, externe bias en eenheidsbelasting.
- Behuizingstekening van Analog Devices voor smalle SOIC: mechanische controles voor de betreffende besteloptie.