MAX485 RS-485: stiftlayout, terminering och bussbias

MAX485 RS-485 guide with a two-wire bus, two end terminations and checks for pinout, idle bias and direction control

MAX485 RS-485: stiftlayout, terminering och bussbias

En RS-485-länk med halvduplex kan klara ett kort bänktest och ändå fallera när den sista noden ansluts, alla sändare blir tysta eller en ersättningsmodul ändrar resistornätet. Valet av transceiver är bara en del av verifieringen av bussen.

Den här guiden använder den ursprungliga MAX485 från Analog Devices/Maxim som referens. Den skiljer kretsens specifikationer från modulens funktioner, förklarar var terminering och vilobias ska placeras och visar varför ett nominellt rimligt resistansvärde kan missa mottagarens tröskel vid en ogynnsam kombination av matningsspänning och toleranser.

1. Identifiera kretsen innan du väljer modul

Tillverkarens datablad för kretsfamiljen MAX1487–MAX491 omfattar flera besläktade kretsar med olika hastigheter, flankhastigheter och belastningsegenskaper. En funktion som anges på förstasidan för en familjemedlem är inte automatiskt en funktion hos MAX485. I synnerhet är MAX485 inte flankhastighetsbegränsad och saknar det avstängningsläge med låg strömförbrukning som vissa andra familjemedlemmar erbjuder.

Ett kort som säljs som en MAX485-modul kan ha anslutningsplintar, lysdioder, biasresistorer, terminering, skydd eller kretsar för automatisk riktningsstyrning. Det är val på kortnivå. Skaffa kopplingsschemat och identifiera tillverkaren av den monterade kretsen innan du behandlar en generell kortbeskrivning som en elektrisk specifikation.

Egenskap hos referenskretsen MAX485 Vad specifikationen innebär Vad som fortfarande behöver kontrolleras
4.75–5.25 V supply Operation from a nominal 5 V rail Rail tolerance, local bypassing and startup
Up to 2.5 Mbps Device data-rate capability under specified conditions Cable length, edge quality, topology and loading
−7 to +12 V receiver common-mode range Specified receiver operation within the stated range Ground offset, individual pin limits and transients
One unit load per receiver A conventional 32-unit-load network budget Bias-network loading and every attached receiver
Open-input failsafe Receiver high with inputs open Idle terminated bus and shorted-input behavior

Använd Chip-seeks listningar av MAX485-gränssnittskretsar (IC) för att hitta beställningskoder och verifiera sedan den exakta kretsen mot dess eget datablad. RS-485 beskriver det elektriska gränssnittet; adressering, paketkontroller, omsändningar och kontroll över bussen hör till protokollet och den fasta programvaran. En RS-232-transceiver är en annan typ av krets, vilket förklaras i guiden för byte av MAX3232 RS-232.

2. Stiftanslutningar för MAX485: skilj logiksidan från bussidan

För referenskretsens DIP/SO-stiftfördelning ansluts mikrokontrollern till RO, DI, DE och den aktivt låga signalen för mottagaraktivering, som här visas som /RE. Kabeln ansluts till A och B. Kontrollera orienteringen sedd ovanifrån innan du drar ledningsbanor för en PCB eller mäter på ett kort; sett underifrån blir stiftens skenbara positioner spegelvända.

MAX485 DIP and SO top-view pinout: RO 1, active-low RE 2, DE 3, DI 4, GND 5, A 6, B 7 and VCC 8
Figur 1. Eget stiftdiagram för den ursprungliga DIP/SO, kontrollerat mot tillverkarens tabell med stiftbeskrivningar och figur 1. /RE betyder aktiv låg. Ritningen gäller inte µMAX-kapseln, som har en annan stiftfördelning.
DIP/SO-stift Signal Anslutning och funktion
1 RO Receiver output to the MCU receive input
2 /RE Low enables RO; high makes RO high impedance
3 DE High enables the bus driver; low releases A and B
4 DI Driver input from the MCU transmit output
5 GND Local circuit reference
6 A Noninverting bus connection for this device
7 B Inverting bus connection for this device
8 VCC Nominal 5 V supply

När DE är hög gör en hög DI A mer positiv än B på den här kretsen. När mottagaren är aktiverad ger A−B på minst +200 mV en hög RO; vid högst −200 mV ger den en låg RO. Dra inte slutsatser om denna polaritet enbart utifrån en annan leverantörs A/B-märkning på anslutningarna: jämför både funktionstabellerna och utrustningens kopplingskonvention.

Att koppla DE och /RE till en gemensam riktningssignal är praktiskt: låg nivå väljer mottagning, medan hög nivå väljer sändning och inaktiverar den lokala mottagaren. Separata styrsignaler möjliggör mottagning under sändning, men ett eko är inget fullständigt system för kollisionsdetektering eller bussarbitrering. När DE är låg och /RE är hög är båda gränssnitten inaktiverade; det tillståndet ger inte MAX485 den låga strömförbrukning som specificeras för familjens avstängningsläge.

3. Kontrollera 3.3 V-logik och common mode var för sig

En mikrokontroller med 3.3 V matning kan driva MAX485-kretsens DI, DE och /RE om dess garanterade utgångsnivåer uppfyller kraven på ingångarna för dessa logiksignaler. Referenskretsen specificerar minst 2.0 V för en hög logiknivå på ingången och högst 0.8 V för en låg logiknivå på ingången. Jämför garanterade gränsvärden över temperatur och belastning i stället för matningsskenornas nominella beteckningar.

Signalvägen tillbaka behöver kontrolleras separat. En MAX485 som matas med 5 V garanterar inte en RO-spänning som är säker för alla 3.3 V-MCU-ingångar. Specifikationen på minst 3.5 V för hög utgångsnivå vid angiven belastning är en undre gräns, inte en klämspänning. Kontrollera MCU-stiftets tillåtna ingångsspänning och tolerans för 5 V, lägg till lämplig nivåanpassning eller välj en transceiver utformad för den matning och det logikgränssnitt som krävs.

På kabelsidan definieras VAB = VA − VB och common mode som VCM = (VA + VB) / 2, mätt relativt den mottagande nodens jord. Differentiell signalering tolererar ett intervall av gemensamma spänningsförskjutningar; det gör inte godtyckliga jordpotentialskillnader ofarliga. Kontrollera både de specificerade driftvillkoren för common mode och varje stifts absoluta maxgränser.

4. Placera termineringen vid huvudledningens fysiska ändar

Använd en huvudledning med korta nodanslutningar i stället för en stjärna med långa grenar. Där terminering av transmissionsledningen behövs ska termineringsresistansen matcha kabelns karakteristiska impedans och placeras vid de två fysiska ändarna. De första och sista protokolladresserna saknar betydelse för nodernas fysiska placering.

TI:s konstruktionsguide för RS-485 förklarar topologi, terminering och begränsningar för avgreningar. Ett exempel med 120 ohm är vanligt, men kabelspecifikationen och mätningar på installationen avgör valet. Enbart baudhastigheten kan inte avgöra om en kabel är elektriskt kort: även drivkretsens övergångstid spelar roll, särskilt med en krets som inte är flankhastighetsbegränsad.

RS-485 trunk with A and B conductors, a 120-ohm termination across the pair at each physical end, and two short interior node stubs without termination
Figur 2. Egen principskiss av en huvudledning med kabelterminering på 120 ohm som exempel. Mellanliggande noder har korta avgreningar och ingen ändterminering. Referensledare, bias och skydd har utelämnats här för att renodla topologifrågan.

Två ändresistorer på 120 ohm ger en parallell likströmsbelastning på 60 ohm innan belastningen från mottagare och bias räknas in. Åtta kort med en aktiverad resistor på 120 ohm på varje kort ger bara 15 ohm. Det andra arrangemanget förbättrar inte störimmuniteten; det ökar drivkretsens belastning avsevärt.

Vid eftermontering ska varje termineringsbygel och fast resistor kontrolleras. När utrustningen har gjorts säkert spänningslös och kretsens uppbyggnad är känd kan en resistansmätning mellan ledarna hjälpa till att avslöja oväntade parallella belastningar. Anslutna skydds- och biasnät kan påverka mätvärdet, så använd det som en diagnostisk observation snarare än som bevis på kabelns högfrekvensimpedans.

Kontrollera sedan vågformerna vid ändnoderna och den längsta avgreningen med en mätmetod som lämpar sig för common mode-spänningen. Leta efter ringningar, tröskelpassager och om signalen hinner stabiliseras före mottagarens samplingstidpunkt. Att byta IC kan inte rätta till en lång stjärngren eller alltför omfattande distribuerad terminering.

5. Felsäkerhet vid öppna ingångar är inte felsäkerhet på en inaktiv buss

När alla sändare släpper en terminerad buss tenderar ändmotstånden att dra differentialspänningen mot noll. Det skiljer sig från att lämna mottagarens ingångar öppna. Analog Devices skiljer uttryckligen mellan dessa tillstånd för MAX485: garantin för öppna ingångar omfattar inte en kortsluten ingång eller en vilande buss med ansluten terminering.

Ett externt pull-up-motstånd på A och ett pull-down-motstånd på B kan ge en positiv differentialspänning i vila med denna stiftkonvention. Installera ett noggrant dimensionerat biasnätverk på en bestämd plats. Om ett okontrollerat motståndspar läggs till på varje modul förändras den ekvivalenta resistansen, strömförbrukningen och beteendet när noder förlorar sin matning.

Simplified DC bias circuit with a resistor from 5 V to A, two 120-ohm terminations in parallel between A and B, and a matching resistor from B to ground
Figur 3. Egenritat koncentrerat likströmsekvivalentschema för beräkningen nedan. De två ändtermineringarna visas tillsammans som parallella grenar; detta motsvarar inte deras fysiska placering. Mottagarbelastning, läckströmmar och kabelresistans har utelämnats, så detta är inte ett fullständigt underlag för val av motstånd för produktion.

En beräkning som visar toleransproblemet

För lika stora biasmotstånd Rb och två termineringar på 120 ohm är den förenklade belastningen Rt = 120 || 120 = 60 ohms. Om mottagarbelastning och kabelresistans försummas fås VAB = VCC × Rt / (2 × Rb + Rt). Detta är en beräknad likströmsmodell, inte en laboratoriemätning.

Vid 5.00 V ger två biasmotstånd på 680 ohm ungefär 211 mV. Det är bara cirka 11 mV över gränsen på +200 mV för hög nivå. Använd nu en matningsspänning på 4.75 V, båda biasmotstånden vid +1 % och båda termineringsmotstånden vid −1 %: Rb blir 686.8 ohm, Rt blir 59.4 ohm och differentialspänningen sjunker till ungefär 197 mV. Redan den förenklade kretsen hamnar under den garanterade gränsen för hög nivå.

Calculated idle differential: 470-ohm nominal bias gives 300 mV, 680-ohm nominal gives 211 mV, 680-ohm at the stated tolerance corner gives 197 mV, and 1-kilohm nominal gives 146 mV, compared with a 200 mV minimum
Figur 4. Beräknade värden avrundade till närmaste millivolt. De nominella fallen använder 5.00 V och 60 ohm. Gränsfallet 680* använder 4.75 V, biasmotstånd på 686.8 ohm och en ekvivalent termineringsresistans på 59.4 ohm. Rött betyder under +200 mV; grönt innebär endast att tröskeln överskrids i denna förenklade modell och fastställer ingen verifierad störmarginal.

Exemplet med 470 ohm ger nominellt 300 mV, men är ingen generell motståndsrekommendation. Lägre biasresistans ökar belastningen, och en fullt bestyckad buss kan göra beräkningen utan belastning ogiltig. Ta med mottagarnas ingångsströmmar över hela common-mode-området, motståndstoleranser, kabelresistans, skyddskomponenternas läckströmmar, spänningslösa noder och den nödvändiga störmarginalen i den slutliga modellen.

TI:s guide ger en mer fullständig behandling av belastningen och ett genomräknat exempel med extern bias. Använd den metoden med den faktiska uppsättningen transceivrar i stället för att kopiera ett motståndspar från en orelaterad modul. Typisk mottagarhysteres ersätter inte heller en garanterad marginal för differentialspänningen i vila.

6. Frigör drivsteget efter den sista stoppbiten

På en halvduplexbuss ska endast den avsedda sändaren aktivera sitt drivsteg. Den inbyggda programvaran måste aktivera DE tillräckligt tidigt för den första startbiten och avaktivera signalen efter att den sista stoppbiten har lämnat UART, samtidigt som protokollets regler för riktningsbyte följs. En händelse för tom sändbuffert eller slutförd DMA kan inträffa innan den sista biten når ledningen.

För en 8N1-ram med UART upptar en byte tio bitperioder. Vid 115,200 bit/s motsvarar det ungefär 86.8 mikrosekunder per byte; åtta byte som sänds kontinuerligt tar cirka 694.4 mikrosekunder. Detta är serialiseringstider, inte en generell extra fördröjning som ska läggas in efter varje paket.

  1. Ställ in önskat mottagartillstånd, etablera vilonivån för DI och aktivera DE med den tidsmarginal som komponenten kräver.
  2. Sänd hela ramen och vänta på UART-villkoret som bekräftar att den sista stoppbiten är färdig.
  3. Avaktivera DE, ta hänsyn till drivstegets avaktiveringstid och utbredningsfördröjning och aktivera mottagningen om den var avstängd.
  4. Låt motparten svara enligt protokollets krav på bussåtkomst och tysta intervall.

Kontrollera innebörden av flaggan för slutförd sändning i referensmanualen för exakt den aktuella MCU. Registrera DE, DI, RO och bussen samtidigt under valideringen så att den sista stoppbiten och drivstegets frigöring kan jämföras. Upprepa med det kortaste tillåtna intervallet mellan ramar och under belastning från avbrott eller DMA.

7. Kvalificera en ersättare utifrån beteende och kapsling

En matchande åttastiftskapsling räcker inte för att fastställa att en komponent är en lämplig ersättare. Jämför först matning, logiktrösklar, polaritet, stifttilldelning och datahastighet. Jämför sedan mottagarens failsafe-villkor, belastning i enhetslaster, aktiveringstider, temperaturklass och de skyddsklassningar som installationen kräver.

Komponent eller ändring Relevant skillnad Konsekvens för kvalificeringen
MAX485 reference 2.5 Mbps, one unit load, not slew-rate limited Baseline; qualify cable, bias and actual loading
MAX487 in the same family 250 kbps, slew-rate limited, one-quarter unit load Lower speed limit; reassess timing and edge behavior
MAX1487 in the same family 2.5 Mbps, one-quarter unit load Loading differs; verify the exact package and full specification
A 3.3 V transceiver Different supply and potentially different logic/failsafe limits Review the entire interface, not just the footprint
A module with automatic direction Board circuitry controls driver ownership Verify first-bit, last-bit and turnaround behavior

Uppgifterna om enhetslast ovan beskriver elektrisk belastning och är inget löfte om att vilken kabel som helst kan stödja så många enheter. Bias tar en del av belastningsbudgeten i anspråk, och topologi, skyddskapacitans och protokollbeteende medför ytterligare begränsningar. Håll beräkningen av antalet enheter åtskild från påståenden om nätverkets prestanda.

Läs suffixen noggrant. MAX485ESA och MAX485EESA följer olika namngivningsmönster för grundkomponenten; det extra E:et är inte bara en kosmetisk stavningsändring. Överför inte ett påstående om ESD från en familj med liknande namn till specifikationen för den ursprungliga MAX485. Bifoga den aktuella tillverkarens exakta datablad och beställningskod till den godkända BOM.

Annotated Analog Devices eight-lead SOIC catalogue rendering with four leads per side and reminders to verify the ordering code and mechanical land pattern
Figur 5. Kommenterad kapslingsillustration från Chip-seeks katalogpost för MAX485ESA+T. Det är en illustration av kapslingen, inte ett fotografi av tillgängligt lager eller ett specifikt parti. Använd tillverkarens mekaniska ritning för mått och utformning av lödytor; använd det separata stiftdiagrammet för elektrisk orientering.

Vad du bör begära tillsammans med en offert

  • Identitet: fullständigt artikelnummer från tillverkaren, kapslingssuffix, temperaturklass och tillåtna alternativ.
  • Monteringskompatibilitet: kapslingsritning, kapslingsmått, benavstånd, lödytemönster och förpackningsformat.
  • Spårbarhet: fotografier av det faktiska partiet och etiketterna där sådana finns, datum- och partiinformation samt styrkande dokument från leveranskedjan.
  • Valideringsprover som täcker avsedd matning, temperatur, antal noder och skyddsnätverk innan en ersättare godkänns.
  • Bekräftad kvantitet och leveransvillkor för det offererade partiet; en katalogbild styrker inte lagertillgång, ursprung eller elektrisk äkthet.

Visuell inspektion kan avslöja avvikande märkning eller förpackning, men kan inte ensam fastställa elektrisk äkthet. Spara uppgifter om godkänd leverantör, inspektionskriterier och funktionstestresultat tillsammans med inköpsdokumentationen. Om en modul byts ut ska även de monterade motstånds- och skyddskomponenter som BOM på IC-nivå utelämnar dokumenteras.

8. En praktisk checklista för acceptansprovning av bussen

Testa hela installationen, inte bara två kort med en kort kabel. Dokumentera förväntad vilopolaritet, termineringarnas placering, biasnätverkets placering, största jordpotentialskillnad, kabeltyp och tillåten nodbestyckning innan kontrollerna genomförs. Det gör beslut om ersättare reproducerbara.

  • Bekräfta matningstolerans och logikkompatibilitet med MCU i båda signalriktningarna.
  • Kontrollera termineringen vid de fysiska ändarna och ta bort oavsiktliga termineringar inne på bussen.
  • Mät differentialspänningen i vila med alla drivsteg avaktiverade, inklusive relevanta kombinationer av avstängda noder.
  • Kontrollera common-mode-förhållanden och vågformer vid de mest avlägsna och hårdast belastade noderna.
  • Observera sändningen av den första biten, slutförandet av den sista stoppbiten och motpartens tidigast tillåtna svar.
  • Upprepa med det föreslagna alternativet; spara mätregistreringar, resistansvärden och den exakta testade beställningskoden.

Klassificera felen innan komponenter byts ut. En instabil RO i viloläge tyder på att en annan undersökning behövs än vid en avklippt sista byte, medan jordrelaterade fel kräver mer än att byta plats på A och B. Ett dokumenterat utgångsläge hjälper inköpsavdelningen att skilja en kvalificerad ersättare från en komponent som bara fungerar vid en enda demonstration.

9. Vanliga frågor om MAX485

Kan MAX485 drivas direkt med en matningsspänning på 3.3 V?

Inte inom referenskomponentens specificerade matningsspänningsområde för drift. Den kräver 4.75–5.25 V. En MCU med 3.3 V kan fortfarande anslutas via en korrekt kontrollerad logikanslutning, men det gör inte en matningsspänning på 3.3 V giltig för själva transceivern.

Behöver varje MAX485-kort ett motstånd på 120 ohm?

Nej. Terminering ska placeras vid de fysiska ändarna när kabeln och signalernas flankhastighet kräver det. Inre noder ska i allmänhet inte ha ytterligare parallellterminering, och resistansvärdet ska anpassas till kabeln snarare än till en allmän modulkonvention.

Räcker biasmotstånd på 680 ohm alltid till?

Nej. Med två termineringar på 120 ohm blir det förenklade nominella resultatet bara cirka 211 mV vid 5 V. Vid det angivna gränsfallet med 4.75 V och en motståndstolerans på 1 % sjunker det till cirka 197 mV redan före ytterligare belastning, så en fullständig beräkning för värsta fall är nödvändig.

Garanterar MAX485 en hög mottagarutgång när ingen sänder?

Nej. Dess dokumenterade felsäkra funktion vid öppna ingångar är ingen garanti för en terminerad buss i viloläge. Dimensionera en tillräcklig extern differentiell bias eller välj en transceiver med uttryckligen specificerat beteende för de vilo- och feltillstånd som krävs.

Kan MAX487 ersätta MAX485 utan ändringar i den fasta programvaran?

Först efter kvalificering; den är inte generellt en hastighetskompatibel ersättare. Den maximala hastigheten för MAX487 på 250 kbps skiljer sig från den specificerade hastigheten för MAX485 på 2.5 Mbps, och även flankhastighetsbegränsningen och belastningen skiljer sig. Kontrollera tillämpningens faktiska hastighet och tidsförhållanden innan den godkänns.

Ska DE gå låg så snart dataregistret i UART är tomt?

Inte om inte den händelsen också garanterar att den sista stoppbiten har sänts färdigt på vald MCU. Använd det dokumenterade villkoret för slutförd sändning och ta hänsyn till transceiverns och protokollets tidskrav. Om drivsteget inaktiveras för tidigt kan den sista byten kapas.

10. Primära tekniska referenser

Check stock by part number

Turn this insight into a sourcing decision.

Need pricing or a drop-in alternative? Submit a BOM / RFQ or talk to our team.